Plugins - WP Crontrol - Stable (latest release) - en to fr translation catalogue (112 entries)

note: translators: %s: Function name
en: Function %s does not exist
fr: La fonction %s n’existe pas

en: An unknown error occurred.
fr: Une erreur inconnue est survenue.

en: Could not save CSV file.
fr: Impossible d’enregistrer le fichier CSV.

en: Export
fr: Exporter

note: translators: 1: The name of the cron event.
en: Scheduled the cron event %s to run now. The original event will not be affected.
fr: L’évènement cron %s a été planifié pour qu’il s’exécute maintenant. L’évènement d’origine ne sera pas affecté.

en: Help
fr: Aide

note: translators: %s: URL to the documentation
en: <a href="%s">Read the WordPress.org documentation on WP-Cron</a> for more technical details about the WP-Cron system for developers.
fr: <a href="%s">Lize la documentation WordPress.org sur WP-Cron</a> pour plus de détails techniques sur le système WP-Cron pour les développeurs/développeuses.

note: translators: %s: URL to the documentation
en: <a href="%s">Read the Frequently Asked Questions (FAQ)</a> which cover many common questions and answers.
fr: <a href="%s">Lize la FAQ</a> qui couvrent de nombreuses questions et réponses courantes.

note: translators: %s: URL to the documentation
en: <a href="%s">Read the WP Crontrol wiki</a> which contains information about events that have missed their schedule, problems with spawning a call to the WP-Cron system, and much more.
fr: <a href="%s">Lisez le Wiki WP Crontrol</a> qui contient des informations sur les évènements qui n’ont pas respecté leur calendrier, les problèmes liés au déclenchement d’un appel au système WP-Cron, et bien plus encore.

en: There are several places to get help with issues relating to WP-Cron:
fr: Il existe plusieurs endroits pour obtenir de l’aide sur les problèmes liés à WP-Cron :

en: This is a WordPress core event and cannot be deleted
fr: C’est un évènement du cœur de WordPress et il ne peut être supprimé

en: Custom events
fr: Évènements personnalisés

en: WordPress core events
fr: Évènements du cœur WordPress

en: Events with no action
fr: Evénements sans action

en: All events
fr: Tous les évènements

en: Invalid timestamp provided.
fr: Horodatage saisi non valide.

note: translators: 1: The name of the cron event.
en: Failed to schedule the cron event %s.
fr: Échec de la planification de l’évènement cron %s.

note: translators: 1: The name of the cron event.
en: The cron event %s could not be found.
fr: L’évènement cron %s est introuvable.

en: No matching cron events.
fr: Aucun évènement de cron correspondant.

note: translators: %s: Help page URL.
en: One or more cron events have missed their schedule.
fr: Un ou plusieurs évènements cron ont manqué leur planification.

en: Add New
fr: Ajouter

en: Event Type
fr: Type d’évènement

en: The event you are trying to edit does not exist.
fr: L’évènement que vous essayez de modifier n’existe pas.

en: More information
fr: Plus d’informations

note: translators: %s: Help page URL.
en: PHP default timezone is not set to UTC. This may cause issues with cron event timings.
fr: Le fuseau horaire par défaut de PHP n’est pas défini sur UTC. Cela peut entraîner des problèmes avec les planifications des évènements cron.

[ctx: verb]
en: Sponsor
fr: Soutenir

note: translators: 1: The name of the configuration constant, 2: The value of the configuration constant
en: This interval is less than the %1$s constant which is set to %2$s seconds. Events that use it may not run on time.
fr: Cet intervalle est inférieur à la constante %1$s qui est définie sur %2$s secondes. Les évènements qui l’utilisent peuvent ne pas s’exécuter à temps.

en: The scheduled cron events have changed since you first opened this page. Reload the page to see the up to date list.
fr: Les évènements cron planifiés ont changé depuis que vous avez ouvert cette page. Rechargez la page pour voir la liste à jour.

en: There are currently no scheduled cron events.
fr: Il n’y a actuellement aucun évènement cron prévu.

note: translators: %s: Time period, for example "8 minutes"
en: %s ago
fr: il y a %s

note: translators: 1: Line number, 2: Error message text
en: Line %1$s: %2$s
fr: Ligne %1$s : %2$s

en: Select this row
fr: Sélectionner cette rangée

note: translators: %s: Number of events with a given name
en: Delete All %s | Delete All %s
fr[0]: Supprimer le %s
fr[1]: Supprimer tous les %s

note: translators: %s: UTC offset
en: Next Run (%s)
fr: Prochaine exécution (%s)

en: Hook
fr: Crochet

en: There are no schedules.
fr: Il n’y a pas de planification.

en: This schedule is added by another plugin and cannot be deleted
fr: Cette planification est ajoutée par une autre extension et ne peut être supprimée.

en: This is a WordPress core schedule and cannot be deleted
fr: Ceci est une planification du cœur de WordPress qui ne peut être supprimée.

note: translators: %s: Schedule name
en: Unknown (%s)
fr: Inconnu (%s)

note: translators: 1: Date and time, 2: Timezone
en: Site time: %1$s (%2$s)
fr: Heure du site : %1$s (%2$s)

en: Search Hook Names
fr: Rechercher des noms de crochet

note: translators: 1: The name of the cron event.
en: Failed to save the cron event %s.
fr: Échec d’enregistrement de l’évènement cron %s.

en: Deleted the selected cron events.
fr: Supprimer les évènements cron sélectionnés.

note: translators: 1: The name of the cron event.
en: Deleted the cron event %s.
fr: Supprimer l’évènement cron %s.

note: translators: 1: The name of the cron event.
en: Created the cron event %s.
fr: Création de l’évènement cron %s.

note: translators: 1: The name of the cron event.
en: Saved the cron event %s.
fr: Enregistrer l’évènement cron %s.

note: translators: 1: The name of the cron event.
en: There are no %s cron events to delete.
fr: Il n’y a aucun évènement cron %s à supprimer.

note: translators: 1: The name of the cron event.
en: Deleted all %s cron events.
fr: Supprimer tous les évènements cron %s.

en: Edit Cron Event
fr: Modifier un évènement Cron

en: Add Event
fr: Ajouter un évènement

en: Update Event
fr: Mettre à jour l’évènement

note: translators: 1: The name of the plugin that controls the running of cron events.
en: WP-Cron spawning is being managed by the %s plugin.
fr: Le déclenchement de WP-Cron est géré par l’extension %s.

note: translators: 1: The name of the cron schedule.
en: Added the cron schedule %s.
fr: Ajout de la planification cron %s.

note: translators: 1: The name of the cron schedule.
en: Deleted the cron schedule %s.
fr: Suppression de la planification cron %s.

en: Schedules
fr: Planifications

en: Events
fr: Évènements

note: translators: %s: An input field for specifying a date and time
en: At: %s
fr: À : %s

en: Tomorrow
fr: Demain

en: Now
fr: Maintenant

en: You are not allowed to delete PHP cron events.
fr: Vous n’êtes pas autorisé à supprimer les évènements cron PHP.

en: You are not allowed to edit PHP cron events.
fr: Vous n’êtes pas autorisé à modifier les évènements cron PHP.

note: translators: 1, 2, and 3: Example values for an input field.
en: Use a JSON encoded array, e.g. %1$s, %2$s, or %3$s
fr: Utilisez un tableau codé en JSON, par exemple : %1$s, %2$s ou %3$s.

note: translators: The PHP tag name
en: The opening %s tag must not be included.
fr: La balise d’ouverture %s ne doit pas être incluse.

en: This custom schedule is in use and cannot be deleted
fr: Cette planification personnalisée est en cours d’utilisation et ne peut pas être supprimée

note: Author of the plugin
en: John Blackbourn & crontributors
fr: John Blackbourn & contributeurs

note: translators: 1: The name of the PHP cron event.
en: PHP Cron (%s)
fr: Cron PHP (%s)

en: You cannot add, edit, or delete PHP cron events because your user account does not have the ability to edit files.
fr: Vous ne pouvez pas ajouter, modifier ou supprimer les évènements PHP cron, car votre compte utilisateur n’a pas la possibilité de modifier les fichiers.

note: translators: %s Timezone name.
en: Timezone: %s
fr: Fuseau horaire : %s

en: Arguments (optional)
fr: Arguments (facultatif)

en: Event Name (optional)
fr: Nom de l’évènement (facultatif)

note: translators: %s: A file name
en: Cron events trigger actions in your code. A cron event needs a corresponding action hook somewhere in code, e.g. the %1$s file in your theme.
fr: Les évènements Cron déclenchent des actions dans votre code. Un événement Cron nécessite un crochet d’action correspondant quelque part dans le code, par exemple dans le fichier %1$s de votre thème.

en: Cron events trigger actions in your code. Enter the schedule of the event, as well as the PHP code to execute when the action is triggered.
fr: Les évènements Cron déclenchent des actions dans votre code. Saisir la planification de l’évènement, ainsi que le code PHP à exécuter lorsque l’action est déclenchée.

note: translators: 1: The name of the PHP constant that is set.
en: The %s constant is set to true.
fr: La constante %s est définie à « true ».

note: translators: 1: The name of the PHP constant that is set.
en: The %s constant is set to true. WP-Cron spawning is disabled.
fr: La constante %s est définie à « true ». Le déclenchement de WP-Cron est désactivé.

note: translators: 1: The HTTP response code.
en: Unexpected HTTP response code: %s
fr: Code de réponse HTTP inattendu : %s

en: Add Cron Schedule
fr: Ajouter une fréquence cron

en: Cron Events
fr: Évènements Cron

en: You are not allowed to add new PHP cron events.
fr: Vous n’êtes pas autorisé à ajouter de nouveaux scripts PHP.

note: Description of the plugin
en: WP Crontrol enables you to view and control what's happening in the WP-Cron system.
fr: WP Crontrol vous permet de visualiser et de contrôler ce qui se passe dans le système WP-Cron.

note: Plugin URI of the plugin
en: https://wordpress.org/plugins/wp-crontrol/
fr: https://fr.wordpress.org/plugins/wp-crontrol/

en: now
fr: maintenant

note: translators: 1: The number of seconds in an interval of time.
en: %s second | %s seconds
fr[0]: %s seconde
fr[1]: %s secondes

note: translators: 1: The number of hours in an interval of time.
en: %s hour | %s hours
fr[0]: %s heure
fr[1]: %s heures

note: translators: 1: The number of days in an interval of time.
en: %s day | %s days
fr[0]: %s jour
fr[1]: %s jours

note: translators: 1: The number of weeks in an interval of time.
en: %s week | %s weeks
fr[0]: %s semaine
fr[1]: %s semaines

note: translators: 1: The number of months in an interval of time.
en: %s month | %s months
fr[0]: %s mois
fr[1]: %s mois

note: translators: 1: The number of years in an interval of time.
en: %s year | %s years
fr[0]: %s année
fr[1]: %s années

en: Run Now
fr: Démarrer maintenant

en: Edit
fr: Modifier

en: PHP Code
fr: Code PHP

en: PHP Cron
fr: Cron PHP

en: None
fr: Aucune

en: Recurrence
fr: Récurrence

en: Next Run
fr: Prochaine exécution

en: Hook Name
fr: Nom du crochet

en: Add Cron Event
fr: Ajouter un évènement cron

note: translators: 1: Error message text.
en: There was a problem spawning a call to the WP-Cron system on your site. This means WP-Cron events on your site may not work. The problem was: %s
fr: Il y a eu un problème lors du déclenchement d’un appel au système WP-Cron sur votre site. Cela signifie que les évènements WP-Cron sur votre site peuvent ne pas fonctionner. Le problème était : %s

en: Interval (seconds)
fr: Intervalle (secondes)

en: Internal Name
fr: Nom interne

en: Adding a new cron schedule will allow you to schedule events that re-occur at the given interval.
fr: L’ajout d’une nouvelle fréquence vous permettra de planifier des évènements qui se reproduiront à un intervalle que vous aurez défini.

en: Display Name
fr: Afficher le nom

en: Interval
fr: Intervalle

en: Cron Schedules
fr: Fréquences Cron

en: You are not allowed to run cron events.
fr: Vous n’êtes pas autorisé à exécuter des évènements cron.

en: You are not allowed to delete cron events.
fr: Vous n’êtes pas autorisé à supprimer des évènements cron.

en: You are not allowed to delete cron schedules.
fr: Vous n’êtes pas autorisé à supprimer des planifications cron.

en: You are not allowed to add new cron schedules.
fr: Vous n’êtes pas autorisé à ajouter de nouvelles planifications cron.

en: You are not allowed to edit cron events.
fr: Vous n’êtes pas autorisé à modifier des évènements cron.

en: You are not allowed to add new cron events.
fr: Vous n’êtes pas autorisé à ajouter de nouveaux évènements cron.

en: Non-repeating
fr: Pas de répétition

note: translators: 1: The name of the cron event.
en: Failed to the delete the cron event %s.
fr: Échec de la suppression de l’évènement cron %s.

note: translators: 1: The name of the cron event.
en: Failed to the execute the cron event %s.
fr: Échec de l‘exécution de l’évènement cron %s.
