Plugins - WP Crontrol - Stable (latest release) - en to nl translation catalogue (107 entries)

note: translators: %s: Function name
en: Function %s does not exist
nl: Functie %s bestaat niet

en: An unknown error occurred.
nl: Er is een onbekende fout opgetreden.

en: Could not save CSV file.
nl: CSV bestand kan niet worden opgeslagen.

note: translators: 1: The name of the cron event.
en: Scheduled the cron event %s to run now. The original event will not be affected.
nl: Gepland dat de cron-gebeurtenis %s nu wordt uitgevoerd. De oorspronkelijke gebeurtenis wordt niet beïnvloed.

en: Help
nl: Hulp

note: translators: %s: URL to the documentation
en: <a href="%s">Read the WordPress.org documentation on WP-Cron</a> for more technical details about the WP-Cron system for developers.
nl: <a href="%s">Lees de WordPress.org documentatie over WP-Cron</a> voor meer technische details over het WP-Cron systeem voor ontwikkelaars.

note: translators: %s: URL to the documentation
en: <a href="%s">Read the Frequently Asked Questions (FAQ)</a> which cover many common questions and answers.
nl: <a href="%s">Lees de Veelgestelde vragen (Veelgestelde vragen)</a> waarin veel veelgestelde vragen en antwoorden worden behandeld.

note: translators: %s: URL to the documentation
en: <a href="%s">Read the WP Crontrol wiki</a> which contains information about events that have missed their schedule, problems with spawning a call to the WP-Cron system, and much more.
nl: <a href="%s">Lees de WP Crontrol wiki</a> die informatie bevat over evenementen die hun schema hebben gemist, problemen met het uitzetten van een oproep naar het WP-Cron systeem en nog veel meer.

en: There are several places to get help with issues relating to WP-Cron:
nl: Er zijn verschillende plaatsen waar je hulp kunt krijgen bij problemen met WP-Cron:

en: This is a WordPress core event and cannot be deleted
nl: Dit is een core gebeurtenis van WordPress en kan niet worden verwijderd

en: Custom events
nl: Aangepaste gebeurtenissen

en: Events with no action
nl: Gebeurtenissen zonder actie

en: All events
nl: Alle events

en: Invalid timestamp provided.
nl: Ongeldig tijdstempel opgegeven.

note: translators: 1: The name of the cron event.
en: Failed to schedule the cron event %s.
nl: Kan de cron-gebeurtenis %s niet plannen.

note: translators: 1: The name of the cron event.
en: The cron event %s could not be found.
nl: De cron-gebeurtenis %s kon niet gevonden worden.

en: No matching cron events.
nl: Geen overeenkomende cron gebeurtenis.

note: translators: %s: Help page URL.
en: One or more cron events have missed their schedule.
nl: Een of meer gebeurtenissen hebben hun planning gemist.

en: Add New
nl: Nieuwe toevoegen

en: Event Type
nl: Gebeurtenis type

en: The event you are trying to edit does not exist.
nl: De gebeurtenis die je probeert te bewerken bestaat niet.

en: More information
nl: Meer informatie

note: translators: %s: Help page URL.
en: PHP default timezone is not set to UTC. This may cause issues with cron event timings.
nl: De PHP standaard tijdzone is niet op UTC ingesteld. Dit kan problemen veroorzaken met cron gebeurtenis timings.

note: translators: 1: The name of the configuration constant, 2: The value of the configuration constant
en: This interval is less than the %1$s constant which is set to %2$s seconds. Events that use it may not run on time.
nl: Dit interval is kleiner dan de constante %1$s die is ingesteld op %2$s seconden. Gebeurtenissen die het gebruiken, worden mogelijk niet op tijd uitgevoerd.

en: The scheduled cron events have changed since you first opened this page. Reload the page to see the up to date list.
nl: De geplande cron-evenementen zijn gewijzigd sinds je deze pagina voor het eerst opende. Laad de pagina opnieuw om de bijgewerkte lijst te zien.

en: There are currently no scheduled cron events.
nl: Er zijn momenteel geen geplande cron-evenementen.

note: translators: %s: Time period, for example "8 minutes"
en: %s ago
nl: %s geleden

note: translators: 1: Line number, 2: Error message text
en: Line %1$s: %2$s
nl: Regel %1$s: %2$s

en: Select this row
nl: Selecteer deze rij

note: translators: %s: Number of events with a given name
en: Delete All %s | Delete All %s
nl[0]: Verwijder alle %s
nl[1]: Verwijder alle %s

note: translators: %s: UTC offset
en: Next Run (%s)
nl: Volgende run (%s)

en: There are no schedules.
nl: Er zijn geen schema's.

en: This schedule is added by another plugin and cannot be deleted
nl: Dit schema is toegevoegd door een andere plugin en kan niet worden verwijderd

en: This is a WordPress core schedule and cannot be deleted
nl: Dit is een WordPress core schema en kan niet worden verwijderd

note: translators: %s: Schedule name
en: Unknown (%s)
nl: Onbekend (%s)

note: translators: 1: Date and time, 2: Timezone
en: Site time: %1$s (%2$s)
nl: Sitetijd: %1$s ( %2$s)

en: Search Hook Names
nl: Zoek hooknamen

note: translators: 1: The name of the cron event.
en: Failed to save the cron event %s.
nl: Kan cron-gebeurtenis %s niet opslaan.

en: Deleted the selected cron events.
nl: De geselecteerde cron-gebeurtenissen verwijderd.

note: translators: 1: The name of the cron event.
en: Deleted the cron event %s.
nl: De cron-gebeurtenis %s verwijderd.

note: translators: 1: The name of the cron event.
en: Created the cron event %s.
nl: De cron-gebeurtenis %s gemaakt.

note: translators: 1: The name of the cron event.
en: Saved the cron event %s.
nl: De cron-gebeurtenis %s opgeslagen.

note: translators: 1: The name of the cron event.
en: There are no %s cron events to delete.
nl: Er zijn geen %s cron-events om te verwijderen.

note: translators: 1: The name of the cron event.
en: Deleted all %s cron events.
nl: Alle %s cron-gebeurtenissen verwijderd.

en: Edit Cron Event
nl: Cron-evenement bewerken

en: Add Event
nl: Voeg evenement toe

en: Update Event
nl: Evenement updaten

note: translators: 1: The name of the plugin that controls the running of cron events.
en: WP-Cron spawning is being managed by the %s plugin.
nl: WP-Cron spawning wordt beheerd door de %s plugin.

note: translators: 1: The name of the cron schedule.
en: Added the cron schedule %s.
nl: Het cron-schema %s toegevoegd.

note: translators: 1: The name of the cron schedule.
en: Deleted the cron schedule %s.
nl: Het cron-schema %s verwijderd.

en: Schedules
nl: Schema's

en: Events
nl: Evenementen

note: translators: %s: An input field for specifying a date and time
en: At: %s
nl: Bij: %s

en: Tomorrow
nl: Morgen

en: Now
nl: Nu

en: You are not allowed to delete PHP cron events.
nl: Je hebt geen toestemming om PHP cron acties te verwijderen.

en: You are not allowed to edit PHP cron events.
nl: Je hebt geen toestemming om PHP cron acties te bewerken.

note: translators: 1, 2, and 3: Example values for an input field.
en: Use a JSON encoded array, e.g. %1$s, %2$s, or %3$s
nl: Gebruik een JSON gecodeerde reeks, bijvoorbeeld %1$s, %2$s, or %3$s

note: translators: The PHP tag name
en: The opening %s tag must not be included.
nl: De openingstag voor %s mag niet worden opgenomen.

en: This custom schedule is in use and cannot be deleted
nl: Dit op maat gemaakte tijdschema is in gebruik en kan niet worden verwijderd

en: Action
nl: Actie

en: You cannot add, edit, or delete PHP cron events because your user account does not have the ability to edit files.
nl: Je kan geen PHP cron-gebeurtenissen toevoegen, bewerken of verwijderen omdat je gebruikersaccount niet de mogelijkheid hebtom bestanden te bewerken.

note: translators: %s Timezone name.
en: Timezone: %s
nl: Tijdzone: %s

en: Arguments (optional)
nl: Argumenten (optioneel)

en: Event Name (optional)
nl: Actie naam (optioneel)

note: translators: %s: A file name
en: Cron events trigger actions in your code. A cron event needs a corresponding action hook somewhere in code, e.g. the %1$s file in your theme.
nl: Cron-gebeurtenissen activeren acties in je code. Een cron-gebeurtenis heeft ergens in code een overeenkomstige actiehook nodig, b.v. het %1$s bestand in je thema.

en: Cron events trigger actions in your code. Enter the schedule of the event, as well as the PHP code to execute when the action is triggered.
nl: Cron-gebeurtenissen activeren acties in je code. Voer het schema van het evenement in, evenals de PHP-code die moet worden uitgevoerd wanneer de actie wordt geactiveerd.

note: translators: 1: The name of the PHP constant that is set.
en: The %s constant is set to true.
nl: De constante %s is ingesteld op true.

note: translators: 1: The name of the PHP constant that is set.
en: The %s constant is set to true. WP-Cron spawning is disabled.
nl: De %s constante is ingesteld op true. WP-Cron-spawning is uitgeschakeld.

note: translators: 1: The HTTP response code.
en: Unexpected HTTP response code: %s
nl: Onverwachte HTTP-reactiecode: %s

en: Add Cron Schedule
nl: Cron-schema toevoegen

en: Cron Events
nl: Cron evenementen

en: You are not allowed to add new PHP cron events.
nl: Je mag geen nieuwe PHP cron-evenementen toevoegen.

note: Description of the plugin
en: WP Crontrol enables you to view and control what's happening in the WP-Cron system.
nl: Met WP Crontrol kan je bekijken en controleren wat er in het WP-cron systeem gebeurt.

en: now
nl: nu

note: translators: 1: The number of seconds in an interval of time.
en: %s second | %s seconds
nl[0]: %s seconde
nl[1]: %s seconden

note: translators: 1: The number of minutes in an interval of time.
en: %s minute | %s minutes
nl[0]: %s minuut
nl[1]: %s minuten

note: translators: 1: The number of hours in an interval of time.
en: %s hour | %s hours
nl[0]: %s uur
nl[1]: %s uren

note: translators: 1: The number of days in an interval of time.
en: %s day | %s days
nl[0]: %s dag
nl[1]: %s dagen

note: translators: 1: The number of weeks in an interval of time.
en: %s week | %s weeks
nl[0]: %s week
nl[1]: %s weken

note: translators: 1: The number of months in an interval of time.
en: %s month | %s months
nl[0]: %s maand
nl[1]: %s maanden

note: translators: 1: The number of years in an interval of time.
en: %s year | %s years
nl[0]: %s jaar
nl[1]: %s jaren

en: Run Now
nl: Nu uitvoeren

en: Edit
nl: Bewerken

en: PHP Code
nl: PHP-code

en: None
nl: Geen

en: Recurrence
nl: Herhaling

en: Next Run
nl: Volgende run

en: Hook Name
nl: Hook naam

en: Arguments
nl: Argumenten

en: Add Cron Event
nl: Cron-evenement toevoegen

note: translators: 1: Error message text.
en: There was a problem spawning a call to the WP-Cron system on your site. This means WP-Cron events on your site may not work. The problem was: %s
nl: Er is een probleem opgetreden bij het oproepen van het WP-Cron-systeem op je site. Dit betekent dat WP-Cron-evenementen op je site mogelijk niet werken. Het probleem was: %s

en: Interval (seconds)
nl: Interval (seconden)

en: Internal Name
nl: Interne naam

en: Adding a new cron schedule will allow you to schedule events that re-occur at the given interval.
nl: Door een nieuw cron-schema toe te voegen, kan je gebeurtenissen plannen die zich opnieuw voordoen met het opgegeven interval.

en: Delete
nl: Verwijderen

en: Display Name
nl: Weergave naam

en: Cron Schedules
nl: Cron schema's

en: You are not allowed to run cron events.
nl: Je mag geen cron-events uitvoeren.

en: You are not allowed to delete cron events.
nl: Het is niet toegestaan ​​cron-events te verwijderen.

en: You are not allowed to delete cron schedules.
nl: Het is niet toegestaan ​​cron-schema's te verwijderen.

en: You are not allowed to add new cron schedules.
nl: Je mag geen nieuwe cron-schema's toevoegen.

en: You are not allowed to edit cron events.
nl: Het is niet toegestaan ​​cron-events te bewerken.

en: You are not allowed to add new cron events.
nl: Je mag geen nieuwe cron-events toevoegen.

en: Non-repeating
nl: Niet-herhalend

note: translators: 1: The name of the cron event.
en: Failed to the delete the cron event %s.
nl: Kan de cron-gebeurtenis %s niet verwijderen.

note: translators: 1: The name of the cron event.
en: Failed to the execute the cron event %s.
nl: Kan de cron-gebeurtenis %s niet uitvoeren.
